A családi napközi működtetése nincs szakképesítéshez kötve.
Családi napköziben ellátást csak olyan nagykorú, cselekvőképes, büntetlen előéletű
személy biztosíthat, aki személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas gyermek felügyeletére, gondozására, nevelésére, és akivel szemben nem áll fenn a gyermekvédelmi törvényben meghatározott kizáró ok,valamint aki a külön jogszabályban meghatározott tanfolyamon eredménnyel részt vett.
A tanfolyamot eredményesen elvégző személy megszerzi a családi napközi ellátás biztosításához szükséges és elégséges képesítést.
A feladatot olyan kiegyensúlyozott, nyugodt, magabiztos, érett személyiségű ember vállalhatja, aki alkalmas arra, hogy a rábízott gyermek mindennapi ellátását az elvárt színvonalon egyenletesen, felelősséggel végezze. Örömmel gondoz-nevel, magától értetődőnek tartja, hogy ez az egyéni szükségletek figyelembe vételével, a gyermek együttműködésére építve történjen.
Általános emberi magatartására a nyitottság a jellemző, elfogadja a más nemzetiségű/etnikumú, vallású embert, a fogyatékkal élő gyermeket és felnőttet, tiszteletben tartja másoknak az övétől eltérő, de erkölcsileg elfogadható nézeteit, meggyőződését.
Napközbeni ellátó tevékenységét csak abban az esetben kezdheti meg, ha eredménnyel részt vesz a családi napközi felkészítő tanfolyamon.
A gyermekellátás minősége szempontjából előnyös, ha az ellátást nyújtó személy rendelkezik csecsemő- és (kis)gyermekgondozó, óvodapedagógus, tanító, tanár vagy védőnő képesítése van, továbbá e területeken szerzett gyakorlattal rendelkezik, vagy aki saját gyermekének nevelése közben megfelelő tapasztalatokra tett szert. Ennek a képesítések megléte azonban nem feltétele a szolgáltatás engedélyezésének, ahhoz elegendő a felkészítő tanfolyam.
Kívánalom, hogy a későbbiekben is képezze magát és fejlessze tudását, legyen tájékozott a munkájával kapcsolatos kérdéskörben. Érdeklődjön a gyermekgondozás-nevelés szakmai
kérdései iránt, szívesen vegyen részt előadásokon, továbbképzéseken, olvasson ebben a témában.